HUKUK FAKÜLTESİ

Yaz Okulu Kayıt Esasları Hk. 14.06.2017

Yaz Okulu Kayıt Esasları Hk. 14.06.2017

HKÜ HUKUK FAKÜLTESİ YAZ OKULU KAYIT ESASLARI

YAZ OKULU DERS PROGRAMINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

        SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİMİZ;
       HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ OLARAK 2017 YAZ DÖNEMİNDE YAZ OKULU AÇILMASINA KARAR VERİLMİŞTİR.
       HEMEN AŞAĞIDA YAZ OKULUNDA UYULMASI GEREKLİ OLAN İLKELERİ OKUYABİLİRSİNİZ.
       BİLDİĞİNİZ ÜZERE YOĞUN BİR FİNAL DÖNEMİ GEÇİRDİK VE BÜTÜNLEME DÖNEMİNİ HENÜZ BİTİRMEDİK. BUNDAN DOLAYI, SÖZ KONUSU BÜTÜNLEME SINAVLARININ DA İLANI İLE BİRLİKTE YAZ OKULU İŞLEYİŞ TAKVİMİ ŞU ŞEKİLDE PLANLANMIŞTIR.
        1. 19 HAZİRAN 2017 PAZARTESİ-23 HAZİRAN 2017 CUMA GÜNLERİ ARASINDA YAZ OKULU DERS KAYIT İŞLEMLERİNİN YAPILMASI
        2. 24 HAZİRAN 2017 CUMARTESİ, YAZ OKULUNDA AÇILMASI KESİNLEŞEN DERSLERİN İLANI (ÖZELLİKLE YETERLİ ÖĞRENCİ SAYISINA ULAŞILAMAMASI SEBEBİYLE AÇILAMAYACAK OLAN DERSLERİMİZ ÖĞRENCİLERİMİZE BİLDİRİLECEKTİR).
      – 3 TEMMUZ 2017 PAZARTESİ YAZ OKULUMUZUN İLK HAFTA DERSLERİNİN BAŞLANGIÇ TARİHİ.
 
      SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİMİZ, YAZ OKULUMUZ İLE İLGİLİ OLMAK ÜZERE HEMEN AŞAĞIDAKİ ŞU HUSUSLARIN TARAFINIZCA DİKKATLİ BİR ŞEKİLDE OKUNMASINI RİCA EDERİZ. ANILAN İLKELER HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİ İÇİN BAĞLAYICI; DIŞARDAN YAPILACAK BAŞVURULAR İÇİN İSE TAVSİYE NİTELİĞİNDE OLABİLİR. ÖRNEĞİN, HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ DIŞINDAN YAPILACAK OLAN BİR BAŞVURUDA SÖZÜ GEÇEN ÖĞRENCİNİN KAÇ KREDİ ALACAĞI HUSUSU BÜTÜNÜYLE KENDİ ÜNİVERSİTESİNİN TAKDİRİNDEDİR. KEZA, DIŞARIDAN YAPILACAK OLAN BAŞVURULAR İÇİN FAKÜLTEMİZİN DERS İÇERİKLERİ WEB SAYFAMIZDA İLAN EDİLMİŞTİR.
 
    1. Bir dersin açılabilmesi için asgari 15 öğrencinin o dersi seçmiş olması zorunludur. İstisnai olarak, Fakülte yönetim Kurulu, Rektörlük Makamının da onayını alarak bu sayının altında öğrenci kaydının olduğu hallerde dahi dersin açılmasına karar verebilir.
     2.  Birbiri ile bağlantılı ve birbirinin dönemsel olarak devamı olan (Eşya Hukuku I ve Eşya Hukuku II gibi) derslerin ilk kez ve aynı anda yaz okulunda alınması mümkün değildir.
            Medeni Hukuk I dersi ile Borçlar Genel I ve II
            Borçlar Genel I dersi ile Borçlar Genel II
            Borçlar Genel I ve II dersi ile Borçlar Özel I ve II
            Ceza Genel I dersi ile Ceza Genel II
            Ceza Genel I ve II dersi ile Ceza Özel I ve II
            Ceza Özel I dersi ile Ceza Özel II
            Uluslararası Hukuk I dersi Uluslararası Hukuk II
            İdare Hukuku I dersi ile İdare Hukuku II
            İdare Hukuku I ve II dersi ile İdari Yargı
            Borçlar Özel I dersi ile Borçlar Özel II
            Ticari İşletme Hukuku dersi ile Kıymetli Evrak Hukuku ve Şirketler Hukuku
            Ticari İşletme ve Şirketler Hukuku dersleri ile Sigorta Hukuku
            Ticari İşletme ve Şirketler Hukuku dersleri ile Deniz Ticaret Hukuku
            Eşya Hukuku I ve II ile Miras Hukuku I ve II
            Eşya Hukuku I dersi ile Eşya Hukuku II
            Miras Hukuku I dersi ile Miras Hukuku II
            Medeni Usul Hukuku I dersi ile Medeni Usul Hukuku II
            Medeni Usul Hukuku I ve II dersleri ile İcra ve İflas Hukuku I ve II
            İcra İflas Hukuku I dersi ile İcra İflas Hukuku II
            dersleri arasında bağlantı olduğu kabul edilir. Bağlantılı olan derslerde öğrencilerimiz önce alması gereken dersi en azından alıp kalmış olmadıkça bağlantılı olduğu dersi alamaz. Son sınıf öğrencilerimiz bu kuralın dışında tutulacaktır.

    3.  Bir dersin yaz döneminde Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesinde açılmış olması halinde başka bir üniversitede alınması, anılan üniversitenin başka bir şehirde olup dönemlik ders programı uygulayan bir devlet üniversitesi olması halinde mümkündür.  
     Bununla birlikte, Hukuk Fakültemiz tarafından açılmayan bir dersin bir başka üniversitede alınarak Fakültemiz tarafından kabul edilmesi, anılan derse kayıt yaptırılmadan önce Dekanlık onayının alınmasına bağlıdır. Özellikle, dışardan alınacak derslerde, o kurumun ders programının hukuk fakültemiz programı ile örtüşüp örtüşmediği ve ders alınan programın taban puanının HKÜ Hukuk Fakültesinin taban puanından yüksek olması  hususlarına dikkat edilecektir. Her halde, dönemlik değil de yıllık eğitim yapan programlardan alınan dersler kabul  edilmeyecektir.
      Öğrencinin, birden çok ders alma isteği karşısında, bu derslerden bir tanesinin dahi Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi yaz döneminde açılmamış olması halinde, öğrencimizin, bu açılmayan dersi de orda almak koşulu ile, tarafımızdan açılmış olan dersleri de bir diğer fakülteden alabilmesi hususunda Dekanlık makamının oluru aranır.  

4. Yaz döneminde öğrencinin üst dönemden ders alması, not ortalamasının 2.50 ve üstü olması halinde mümkündür.
5. Başvurduğu halde açılamayan dersler için öğrencinin yatırdığı kayıt ücreti kendisine iade edilir.
6. Yaz öğretiminde ders ekleme – çıkarma, dersten çekilme ve izinli sayılma işlemleri uygulanmaz.

BAŞKA ÜNİVERSİTELERDEN YAPILACAK BAŞVURULARDA UYGULANACAK USUL
 
* BURADA YER ALAN BİLGİLER ASLINDA HASAN KALYONCU ÖĞRENCİLERİ İÇİN HAZIRLANAN BAŞVURU USULÜ BAŞLIKLI DUYURUDA DA VARDIR. ANCAK, DAHA RAHAT ULAŞABİLMENİZ AMACIYLA, AYRICA BİR DE BURADA DUYURULMAK İSTENMİŞTİR.

HKÜ YAZ OKULU KAYIT ESASLARINA İLİŞKİN DUYURUDA PEK ÇOK SORUNUZUN CEVABI OLDUĞU GİBİ DERS SEÇERKEN UYACAĞINIZ İLKELER VE KURALLAR DA MEVCUTTUR. LÜTFEN BU PAYLAŞIMLARINIZI DİKKATLİ BİR ŞEKİLDE OKUYUNUZ. HERBİRİNİZ KENDİ OKUMAKTA OLDUĞUNUZ FAKÜLTENİZDEKİ BENZER YÖNDEKİ KURALLARI LÜTFEN TAKİP EDİNİZ. HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ'NDEN YAZ OKULU DERSİ ALMANIZ İÇİN KENDİ FAKÜLTENİZİN DEKANLIĞININ GÖRÜŞÜNÜ ALMANIZ VE KENDİ FAKÜLTENİZDEKİ KURALLARA UYGUN DERSLER SEÇMENİZ ÖNEMLE HATIRLATILIR.

YAZ OKULU DÖNEMİNDE ÖĞRENCİLERİMİZİN KENDİ İÇLERİNDE AKTİF BİR ŞEKİLDE İLETİŞİM KURABİLMELERİNİ TEMİNEN HKÜ HUKUK FAKÜLTESİ 4. SINIF ÖĞRENCİSİ SAYIN NURSEL TİRYAKİ TARAFINDAN BİR WHATSAPP GRUBU KURULMUŞTUR. DİĞER ÜNİVERSİTELERDEN BAŞVURU YAPACAK ÖĞRENCİLERİMİZİN KENDİSİNE 0 507 833 41 41 NO'LU CEP TELEFONUNA İSİM, SOYİSİM VE ÜNİVERSİTENİZİ DE BELİRTMEK SURETİYLE ULAŞMANIZ HALİNDE DİLERSENİZ ANILAN TELEFON GRUBUNA EKLENEBİLİRSİNİZ.
 
Ders içeriklerini indirmek için aşağıdaki linki tıklayınız.
https://hukuk.hku.edu.tr/Aday-Ogrenciler/1/Ders-icerikleri/2