Hasan Kalyoncu Üniversitesi | Hukuk Fakültesi Hasan Kalyoncu Üniversitesi Web Sayfası
Havalimanı Yolu 8.Km Şahinbey / Gaziantep
Tel:90 (342) 211 80 80, Fax:90 (342) 211 80 81, E-mail: info(at)hku.edu.tr 2008 Hasan Kalyoncu
VİTRİN
Rekabet Hukuku Uyum Programı Nasıl Olmalı?
Rekabet Hukuku Uyum Programı Nasıl Olmalı?

Rekabet Hukuku Uyum Programı Nasıl Olmalı?

REKABET HUKUKU UYUM PROGRAMI NASIL OLMALI?

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Rekabet Kurumu işbirliği ile düzenlenen “Rekabet Hukuku Uyum Programı Nasıl Olmalı?” Paneli, Hukuk Fakültesi Öğrenci Kulübü Kalyoncu Law Academy’in (KLA) katkılarıyla Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Amfisinde gerçekleştirildi.

 

Rekabet Kurumu, sivil toplum örgütleri ve özel sektörde faaliyet gösteren kuruluşların bünyesinde yer alan Rekabet Hukuku uzmanlarının konuşmacı olarak katıldığı panelde, firmaların Rekabet Hukuku’na uyum sağlamalarına ilişkin temel konular ele alındı. Panelin düzenlendiği Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer YILMAZ açılış konuşması yaptı. Konuşmasında üniversitelerin de artık rekabetçi olması gerektiğine değinen Rektör Prof. Dr. Tamer YILMAZ düzenlenen panel vesilesiyle Rekabet Kurumu uzmanlarını ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirtti.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban KAYIHAN, Rekabet Hukuku’na ilişkin farkındalığın artması gerektiğini ve ülkemiz hukukçularının bu alana daha fazla önem göstermesi halinde hem teşebbüslerin hem de hukukçuların yararına önemli sonuçların doğacağını vurguladı.

Rekabet Kurumu 3. Daire Başkanı İbrahim Aydemir Rekabet Kurumu’nun piyasalar üzerindeki olumlu etkisi üzerine konuşma yaptı. Rekabet Kurumu’nun kurulduğu 1997 yılından günümüze “tüketicilerin gıdadan sağlığa, barınmadan ısınmaya, iletişimden ulaşıma, kısaca yaşamın her alanında daha kaliteli bir hayat sürebilmeleri yolunda önemli bir gayret gösterdiğini” belirtti.

Rekabet Kurumu Derneği Başkanı Dr. İbrahim GÜL’ün moderasyonunda gerçekleştirilen panelde ilk olarak Rekabet Kurumu Uzmanı Selen Yersu ŞAHİN söz aldı. Yersu, Rekabet Kurumu’na yansıyan dosyalar üzerinden, işletmelerin Rekabet Hukuku kurallarına entegrasyonu ile ilgili olarak önemli görülen hususlar aktardı.  Üretim ve dağıtım zincirindeki dikey ve aynı faaliyet düzeyinde bulunan rakiplerin yatay işbirliği anlaşmalarının hangi koşullar altında ihlal sonucunu doğuracağını ve yasal yaptırımlarını anlattı. Rekabet Başuzmanı Osman Tan ÇATALCALI ise piyasa ekonomisinin tüketiciye optimum faydayı sağladığını ve sağlıklı işleyen bir piyasa mekanizmasının ancak bir rekabet otoritesi tarafından objektif kriterler ile denetlenmesi durumunda oluşabileceğini belirtti.

Teşebbüslerin Rekabet Hukuku’na uyumu konusundaki tecrübelerini aktarmak üzere Turkcell Regülasyon Uyum Müdürü Adnan AKGÜN konuşmacı olarak panelde yer aldı. AKGÜN Kendi pazarında hakim durumda bulunan ve ülkemizdeki şirketler arasında önde gelen bir pozisyonu bulunan Turkcell A.Ş’nin rekabet sınırlamalarına ilişkin uyum politikasını, yasal mevzuat ışığında değerlendirdi.  Rekabet Hukuku yaptırımlarının yüksek meblağlara tekabül ettiğini ifade eden AKGÜN, bu sebeple Turkcell’in çalışanları bilgilendirmek ve faaliyetlerini bir iç denetim süreciyle yönlendirmek konusunda çalışmalar yaptığını belirtti.

Panelin son kısmında dinleyicilerin sorularına yer verildi. Söz alan bir dinleyici, Amerika’da bulunan ünlü bilişim firmaları arasında, kendilerinden ayrılan mühendislerin rakip firmalarda istihdam edilmemesi yönünde birbirleriyle yaptıkları anlaşmalara ilişkin Amerikan Rekabet Otoritesi tarafından sürdürülen soruşturma hakkındaki görüşlerini sordu. Tüm uzmanlar söz alarak rakiplerin bu yöndeki anlaşmalarını Rekabet Hukuku ve çalışanların hakları perspektifinden değerlendirdi. Uzman konuşmacılar Rekabet Hukuku konusundaki duyarlılıklarından ötürü Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ne, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şaban KAYIHAN’a ve Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ömer BAĞCI’ya teşekkür etti. Etkinlik konuşmacılara plaket takdim edilmesinin ardından son buldu.

 

2015-05-08